Galileo Galilei Kimdir, Hayatı ve Eserleri

  

Ünlü  İtalyan fizikçi, matematikçi, gök bilimci ve filozof olan, Galileo Galilei 15 Şubat 1564  yılında Pisa’da dünyaya geldi, hayatında bir çok başarılı eser bırakmıştır. Galileo ileri yaşlarında körlük geçirdi ancak buna rağmen yazmaya devam etti. 1638′de hareket kanunları ve mekanik ilkeleri hakkında bir çalışma yayınladı. Galileo 8 Ocak 1642′de hayatını kaybetti.Sustermans in Yaptipi Galileo Galilei Portresi

Galileo hem yüzyıllardır hakim olan Aristoteles akımından, hem de Kutsal Kitap’tan şüphe duyarak Orta Çağ’daki bilim anlayışında devrim yaratmıştır. İtalya’nın Pisa kentinde dünyaya gelen Galileo, ilk önce tıp eğitimine başlamış, sonra ilgisi matematik ve felsefeye dönmüştür. 25 yaşında Matematik profesörü olan Galileo, genç yaşlarından itibaren hareket hakkında kendi başına deneyler yapmaya başlamıştır. 1609′da yapılmış basit bir teleskoptan ilham alarak daha üstün teleskoplar geliştirmiş ve uzay hakkında daha önce hiç yapılamamış gözlemler yapmıştır.

Galileo, kendisinden önce Copernicus’un öne sürdüğü güneş merkezli evren kuramını benimsemiş ve bu nedenle Vatikan kilisesi tarafından iki defa yargılanmıştır. Kilise dünya merkezli bir evren anlayışını savunuyordu ve Copernicus teorisini dine aykırı buluyordu. 1614′te ilk mahkemesinde görüşlerini yayması ve öğretmesi yasaklanmış, 1632′de yazdığı bir kitap nedeniyle yargılanması sonucu ömür boyu ev hapsine mahkum edilmiştir. Bu olaylar nedeniyle Galileo tarihte bilim ve din çatışmasının bir sembolü haline gelmiştir.

Galileo, “modern gözlemsel astronominin,modern fiziğin, bilimin, ve modern bilimin atası olarak tanımlanmaktadır, İngiliz fizikçi ve evrenbilimci. Stephen Hawking, Galileo için şunu demiştir. belki diğer insanlardan modern bilimin doğuşundan sorumlu olduğu için daha fazla bir kişiydi.” diyerek ne kadar önemli bir şahsiyet olduğunu belirtmiştir.

7 Yorumlar

Yorum Bırakabilirsiniz