18-24 Mayıs Müzeler Haftası Tarihi

Konu, 'Genel Konular' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Admin

  18 ile 24 Mayıs arası kutlanan müzeler haftası ile müzelerimizi yeniden tanıyalım. Biliyorsunuz ki müzeler kültür ve turizm bakanlığına bağlıdır.

  Müzeler-Haftası-300x168.jpg

  Ülkemizde müzecilikle ilgili ilk çalışmalar 15. yüzyılda başla­mıştır. Çağdaş anlamda müze çalışmaları ise ilk olarak 1846 yılın­da Ahmet Fethi Paşa tarafından başlatıldı, ilk müzemiz İstan­bul’da Aya İrini Kilisesi’nde kuruldu, Daha sonraları Osman Ham­di Bey, yurdun dört bir yanında kazı çalışmaları yaptı, kazılarda çıkan tarihi eserleri İstanbul’a getirerek bugünkü İstanbul Arkeolo­ji Müzesini kurdu, Cumhuriyet Döneminde hem müzeler kuruluyor hem de arkeolojik kazılar yapılıyordu, Roma Hamamı, Alacahöyük, Alişar, Boğazlıyan kazıları ilk ulusal kazılardır. 1924 yılında Top- kapı Sarayı müze olarak, 1928 yılında Etnografya Müzesi ve 1934 yılında Ayasofya Müzesi hizmete girmiştir.
  Tarihin yansımalarını günümüze taşıyan müzelere sahip çıkmak o eserler hakkında bilgi sahibi olmak amacı ile müzeler kurulur. Sizin şehrinizde kaç müze var? en son müzeye ne zaman gittiniz? Müzeler Haftası nedeni ile çocuklarınızı alıp müzeye gitmeye ne dersiniz..?
   

Sayfayı Paylaş