2014 Mevlid Kandili Ne Zaman Kutlanacak?

Konu, 'Genel Konular' kısmında denizfeneri tarafından paylaşıldı.

 1. denizfeneri

  denizfeneri Kayıtlı Üye

  Mevlid Kandili aynı zamanda Veladet Kandili olarak da bilinmektedir. Muhammed Bin Abdullah'ın doğum gecesi olarak bilinen bu gece aynı zamanda Hicri Rebiülevvel Ayı'nın on ikinci gecesi olarak bilinmektedir. Mevlid doğum zamanı anlamına geldiği için farklı mezheplerde farklı zamanlarda kutlanmaktadır. Bu kandil gecesinin geçmişi fazla eskiye dayanmamaktadır.

  Sünniler Mevlid Kandilini Rebiülevvel Ayı'nın 11.sini 12.ci geceye bağlayan gece, Şiiler 17. günü Mevlid günü kabul ederken 17. ciye dönen geceyi Mevlid Gecesi olarak kabul etmektedirler. Aynı zamanda bu hafta Vahdet Haftası olarak adlandırılmaktadır. İslam'da Kandil Gecesi Hicri 3. asırdan itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye'de 2. Selim'in başa geçmesi ile beraber bu gecede minarelerde kandil yakılarak kutlama gerçekleştirildiği için Kandil Gecesi olarak kabul edilmiştir.

  Hz. Muhammed S.A.V Rebiülevvel Ayı'nın 12. gecesi doğmuştur. Bu zaman dilimi Miladi Takvim'e göre Nisan Ayı'nın 20'sine rastlamaktadır. Bu güzel Mevlid Kandili Gecesi 2014 yılı içerisinde 12 Ocak 2014 Pazar akşamını 13 Ocak Pazartesi gecesine bağlayan gece kutlanacaktır. Mevlid Kandiliniz şimdiden kutlu olsun...
   

Sayfayı Paylaş