4 Aralık Dünya Madenciler Günü

Konu, 'Genel Konular' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Admin

  Madencilik günü 4 Aralık tarihin'de kutlanıyor, Madencilik emek isteyen ne yazık ki emeğin karşılığını işçi bazında bulamayan bir meslek. Dilerseniz Maden ve Madencilik hakkında bilgi verelim.

  Maden, diğer adıyla cevher yer kabuğunda iç ve dış doğal etkenlerle oluşan, ekonomik yönden değer taşıyan minerallere verilen addır. Her maden (cevher) bir mineraldir, ancak her mineral cevher değeri taşımaz. Bir mineralin cevher değeri taşıması için piyasa şartları gibi bir takım ekonomik etkenlerce belirlenen Tenör değerlerine sahip olması gerekir.

  Madencilik-Haftası-300x225.jpg Madenlerin ekonomiye kazandırılması süreci, jeoloji mühendislerinden, maden mühendisleri ve metalurji ve malzeme mühendislerine kadar çeşitli mühendislik dallarında çalışan mühendisleri içine alan uzun bir süreçtir. Birçok maden çeşidi vardır. Bunlardan yüzeye yakın olanlar açık işletme, derindekiler ise kapalı işletme teşekkülleri ile çıkartılır. Elmas madeni bu gruba örnek olarak verilebilir.

  Bozulmuş veya tahrip edilmiş maden alanlarının(ocaklarının) Peyzaj mimarlığı mesleği faaliyet alanları içerisinde Arazi biçimlendirme mühendisliği (Grading-engineering) ve bitkisel tasarımlar ile yeniden onarımı ile ülkeye kazandırılması görsel ve doğal kirliliğin azaltılması, vahşi yaşamın korunması ve rekreasyonel faaliyet alanları için daha sağlıklı mekanlar yaratılmasında önemli rol oynar.
   
 2. Abdullah

  Abdullah Admin

  4 Aralık aynı zamanda merhume Fatma Çabuk'un ölüm yıl dönümü.
   

Sayfayı Paylaş