Babür Ne Zaman Yaşamıştır

Konu, 'Doğumlar ve Ölümler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Admin

  Babür Şah 14 Şubat 1483 tarihinde doğmuş 26 Aralık 1530'da ölmüştür. Tam adı ZĞhir ad-DĞ«n Muhammad BĞbür olan ya da bilinen adıyla Babur, Babür İmparatorluğu'nun kurucusu ve ilk hükümdarıdır. Babür-Kimdir.jpg

  Soyu, baba tarafından Timur'a anne tarafından sa Cengiz Han'a dayanan Babür Şah, 1519'dan itibaren Hindistan'a düzenlediği seferler sonunda bütün Kuzey Hindistan'ı kontrol altına alıp 1526’da Delhi Sultanlığı'na son vererek Hindistan topraklarında tarihte Hint Moğol Emirliği ve Hint Moğol Sultanlığı, kendi adlandırması ile de GurakĞnĞ« olarak bilinen Babür İmparatorluğu'nu kurmuş ve Hindistan'da Türkler için ilk defa bir hakimiyet alanı teşekkül etmiştir.
  Babür Şah'ın Çağatay dönemi edebiyatına önemli katkıları olmuştur. Çağatay Türkçesi ile kaleme aldığı ve yaptıklarını kronolojik olarak anlattığı Babürnâme Türk edebiyat tarihinin nesir türündeki başyapıtlarından biri olarak kabul edilir. Hatt-ı Baburi denilen yazı şeklini geliştirmiş olan Babür Şah aynı zamanda Çağatay edebiyatının Ali Şir Nevai'den sonraki en büyük şairi olarak kabul edilir. Fars kültüründen de yoğun olarak etkilenmiş olan Babür Şah'ın hem kendisi hemde halefleri üzerindeki bu etki, Hindistan'da bu kültürün önemli derecede gelişmesine sebebiyet vermiştir.
   

Sayfayı Paylaş