Galileo Galilei Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Konu, 'Genel Konular' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Admin

  Ünlü İtalyan fizikçi, matematikçi, gök bilimci ve filozof olan, Galileo Galilei 15 Şubat 1564 yılında Pisa'da dünyaya geldi, hayatında bir çok başarılı eser bırakmıştır. Galileo ileri yaşlarında körlük geçirdi ancak buna rağmen yazmaya devam etti. 1638'de hareket kanunları ve mekanik ilkeleri hakkında bir çalışma yayınladı. Galileo 8 Ocak 1642'de hayatını kaybetti. Sustermans-in-Yaptipi-Galileo-Galilei-Portresi-236x300.jpg

  Galileo hem yüzyıllardır hakim olan Aristoteles akımından, hem de Kutsal Kitap'tan şüphe duyarak Orta Çağ'daki bilim anlayışında devrim yaratmıştır. İtalya'nın Pisa kentinde dünyaya gelen Galileo, ilk önce tıp eğitimine başlamış, sonra ilgisi matematik ve felsefeye dönmüştür. 25 yaşında Matematik profesörü olan Galileo, genç yaşlarından itibaren hareket hakkında kendi başına deneyler yapmaya başlamıştır. 1609'da yapılmış basit bir teleskoptan ilham alarak daha üstün teleskoplar geliştirmiş ve uzay hakkında daha önce hiç yapılamamış gözlemler yapmıştır.

  Galileo, kendisinden önce Copernicus'un öne sürdüğü güneş merkezli evren kuramını benimsemiş ve bu nedenle Vatikan kilisesi tarafından iki defa yargılanmıştır. Kilise dünya merkezli bir evren anlayışını savunuyordu ve Copernicus teorisini dine aykırı buluyordu. 1614'te ilk mahkemesinde görüşlerini yayması ve öğretmesi yasaklanmış, 1632'de yazdığı bir kitap nedeniyle yargılanması sonucu ömür boyu ev hapsine mahkum edilmiştir. Bu olaylar nedeniyle Galileo tarihte bilim ve din çatışmasının bir sembolü haline gelmiştir.

  Galileo, "modern gözlemsel astronominin,modern fiziğin, bilimin, ve modern bilimin atası olarak tanımlanmaktadır, İngiliz fizikçi ve evrenbilimci. Stephen Hawking, Galileo için şunu demiştir. belki diğer insanlardan modern bilimin doğuşundan sorumlu olduğu için daha fazla bir kişiydi." diyerek ne kadar önemli bir şahsiyet olduğunu belirtmiştir.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Eylül 2014
 2. sumaa

  sumaa Hangizaman Okuru

  eserleri ayrıca verinnnnn
   
 3. rabiya

  rabiya Hangizaman Okuru

  kusura bakmayın ama çok kısa
   
 4. rabiya

  rabiya Hangizaman Okuru

  birazdaha acık yapsanız çok ii olur
   
 5. esfghjkhhvgds

  esfghjkhhvgds Hangizaman Okuru

 6. ghfhgg

  ghfhgg Hangizaman Okuru

  eserlerini istiok yaaaaaaaaaaaaa öfffff
   
 7. süpperrrrr

  süpperrrrr Hangizaman Okuru

 8. gülcan

  gülcan Hangizaman Okuru

 9. Abdullah

  Abdullah Admin

  Gökbilimi, fizik ve matematik gibi alanların otoritesi.
   
 10. dfdchudgsxm

  dfdchudgsxm Hangizaman Okuru

  cok kısa bune yaaaa......:snzdglsn:
   

Sayfayı Paylaş