Kurbanı hangi günlerde kesebiliriz?

Konu, 'Dini Günler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Admin

  Bir Kurban Bayramına daha kavuşmanın gururu ile Kurbanlıklarını alan Müslümanlar, bulundukları yerde okunan Bayram Namazından sonra istedikleri vakitlerde Kurbanlarını kesebilirler.

  Kurbanınızı kesmenin vakti fıkhı ölçülere göre, Kurban Bayramının birinci günü fecir doğduktan sonra başlar. Fakat, şehirlerde veya Bayram namazı kılınan diğer bölgelerde, Bayram Namazından önce kurban kesilemez. Çünkü Peygamberimiz Hazreti Muhammed Sav.; "Her kim Bayram Namazından önce kurban keserse, hemen onu iade etsin" diye buyurmuştur. Ancak Bayram Namazı kılınmayan bölgelerde, bayramın birinci gününün fecri doğduktan sonra kurbanın kesilmesinde her hangi bir kusur ve hata yoktur.

  Kurban-Ne-Zaman-Kesilir.jpg Kurbanlarınızın kesim vakti, Kurban bayramının birinci gününde fecrin doğuşundan itibaren başlar, üçüncü gün güneş batıncaya kadarki üç günlük içinde kesilir. Bu süre içinde kurbanın kesilmesi şarttır. Aksi durumda bu vakitlerin haricinde kurban kesilmesi sahih olmaz. Kurbanı gece kesmek ise uygun görülmemiştir.
   
 2. Abdullah

  Abdullah Admin

  Kurban bayramında kesilen kurbanların kesimi, Zilhicce ayının 10. günü yani Kurban Bayramının birinci günü bayram namazından sonra başlar Zilhicce ayının 12. günü yani bayramın üçüncü günü güneşin batımı ile sona erer.

  Adak ve diğer kurbanlarda ise herhangi bir vakit söz konusu değildir.
   

Sayfayı Paylaş