Lozan Antlaşması Bitişi Tarihi Ne Zaman?

Konu, 'Genel Konular' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. alsancak

  alsancak Hangizaman Okuru

  2023 te bir şey olmayacak cumhuriyetin 100. yılı olacak ve dünya ekonomisinde ilk 10 girmiş bir Türkiye olacak
   
 2. sefa

  sefa Hangizaman Okuru

  100 yıl var İsmet İnönü'nün antlaşma dan sonra 100 yıl kazandık demesi yetmezmi zaten öyle gizli bir anlaşmanın aslını biz goremeyiz nerede saklandığı meçhul. 100 yıl sonra evet kendi enerjiler imizi kullanacağız suan Türkiye nin kendi petrol ve borunu çıkartacak teknolojisi zaten bulunmaktadır ama sadece çok ufak bir kısım kullanabiliyor o da TPAO günde sadece 100 varil kadar çıkartıyor istese hepsini cikartiriz
   
 3. umut umutsuz

  umut umutsuz Hangizaman Okuru

  2023 de antlaşmayı tek taraflı bitirebiliriz sorun değil :D
   
 4. cevat

  cevat Hangizaman Okuru

  Ey millet işkembe-i kübradan atmayın lütfen. Önce araştırın sonra yorum yapın.
   
 5. Abdullah

  Abdullah Admin

  Lozan çok önemli bunun detaylarını ele alarak bitişi ile birlikte bir daha böyle hatalara düşmemek gerekir.
   
 6. Nehir

  Nehir Kayıtlı Üye

  Lozan Antlaşmasının lehimize olan maddeleri nelerdir?

  • Kapitülasyonların kaldırılmış olmasıyla, ekonomik bağımsızlığın önü açılmıştır.
  • Türkiye Cumhuriyeti hiç bir devlete savaş tazminatı ödemek durumunda kalmamıştır. Sadece Yunanistan'a Karaağaç'ı vererek, bu ülkeye verdiği zararı ödemiştir.
  • Türkiye Cumhuriyeti içerisindeki azınlıklar Müslüman olmayanlar olarak belirlenmiş, azınlıkların tamamı Türk uyruklu kabul edilmiştir. Azınlıklara hiç bir şekilde ayrıcalık tanınmamıştır. Batı Trakya'da yaşayan Türklerle, İstanbul'da yaşayan Rumlar haricinde olan, Anadolu ve Doğu Trakya'da yaşayan Rumlarla, Yunanistan'da yaşayan Türklerin mübadele edilmesi kararlaştırılmıştır.
  • İstanbul'u işgal eden İtilaf devletlerinin burayı boşaltmasına karar verilmiştir.
  • Bu antlaşmada aleyhimize çözülen Boğazlar ve Hatay sorunları 1936 ve 1939 yıllarında Misak-ı Millîye uygun şekilde sonuçlandırılmıştır.
  Lozan Antlaşmasının aleyhimize olan maddeleri nelerdir?

  • Batı Trakya'da ki Türk Yunan sınırı Mudanya Antlaşmasına göre belirlenmiştir. Meriç nehri kıyısında yer alan Karaağaç ve Bosnaköy Yunanistan'a bırakılmıştır.
  • Bozcaada ve Gökçeada özerk bir yönetimle Türkiye'de bırakılmış, diğer adalar İtalya'ya verilmiştir. Türk sınırına yakın olan adaların silahsızlandırılmasına karar verilmiştir. Bu on iki ada 1945 senesinde müttefiklere, 1947 senesinde Yunanistan'a verilmiştir. Kaybettiğimiz on iki adayı bir daha geri alamadık.
  • Ortodoksların dini lideri olan patrikhanenin İstanbul'dan taşınmasına izin verilmemiştir. Sadece siyasi yetkilerinin alınması kabul edilmiştir. Yabancı okullarda Türkiye Cumhuriyetinin kanunları ile eğitime devam edecekti.
  • Osmanlı devletinin borçları, buradan ayrılmış olan devletler arasında paylaştırılmış, Türkiye Cumhuriyetine düşen kısmı Fransız Frangı ile taksitlendirilmiştir.
   
 7. Halim kaya

  Halim kaya Hangizaman Okuru

  Bakin antlasma bitmiyecek anlasmanin maddesi su lozan baris antlasmasi yuz yil sonra gun isigina cikarilarak yenilenir bu kadar ama kapanmaz yrmilecek yani bazi maddeler cikarilacak bazi maddeler eklenecek olmassa baris olmaz
   
 8. Vatansever vatandaş

  Vatansever vatandaş Hangizaman Okuru

  Uluslararası antlaşmalarda bitiş tarihi yoktur!
   
 9. Kamuran

  Kamuran Hangizaman Okuru

  Lozan'ın gizli maddelerinden bahsedebiliyorsak eğer bitiş süresinden de bahsedebilmemizin mümkün olduğunu düşünüyorum. Ortada saklı birşeyler var ise içeriğinde herşeyin olması söz konusu..
   
 10. Fatih

  Fatih Hangizaman Okuru

  Lozan antlaşması 2023te son bulmayacaktır,yeni maddelerle yeni anlaşmalara gidilecek.Türkiye şuan bor madenlerinin %25ini çıkarmasına rağmen birinci sırada ve bunları işlemeden sattığı için neredeyse karı yok %100ünü çıkarıp işleyerek sattığını düşünün fakat büyük ve güçlü devletler(Amerika)gibi bunlara izin vermiyor.Yıl 2023 olduğunda yeni maddeler gelecek.2022den tam 2023e geçtiğimiz zaman birden uçan arabalar yeni yeni roketli silahlar felan çıkmayacak.Buda bir nevi Cumhuriyetimizin 100.yılı kutlaması gibi bir şey 2023te Türkiye kesin süper güç olacak diye bir kayde yok
   
 11. şeyma babacan

  şeyma babacan Hangizaman Okuru

   

Sayfayı Paylaş