Noel Nedir, Ne Zaman Başlar

Konu, 'Genel Konular' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Admin

  Her yıl 25 Aralık tarihinde Hz. İsa'nın doğumunun kutlanıldığı Hıristiyan bayramıdır Noel. Ayrıca bu günlerin adı, Doğuş BayramıKutsal Doğuş veya Milat Yortusu olarak da bilinmektedir. 20. yy'ın başlarından itibaren Noel, Hıristiyan olmayanlar tarafından da kutlananan, dini motiflerinden arınmış, hediye alışverişi etrafında yoğunlaşan bir bayram olarak da kutlanmaya başlamıştır.Bu seküler Noel versiyonunda mitolojik figür Noel Baba temel bir rol oynamıştır. Noel-Nedir-300x168.jpg

  Noel Bayramı, her yıl dünyadaki Hristiyanların çoğunluğu tarafından 25 Aralık'ta kutlanılır. Kutlamalar 24 Aralık'ta Noel arifesiyle başlar ve bazı ülkelerde 26 Aralık akşamına kadar devam eder. Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralık'a denk gelen 6 Ocak'ı Noel olarak kutlarlar. Hristiyanların çoğunlukta olduğu ülkelerde pratik olarak Noel tatili yılbaşı tatiliyle birleştirilir.

  Bazı Ortodoks kiliselerinin Noel'i Jülyen takvimine göre kutlamasının nedeni, şu an kullanılan Gregoryen takviminin Katolik bir din görevlisi olanPapa XIII. Gregory tarafından düzenlettirilmiş olmasıdır.
   

Sayfayı Paylaş