Nostradamus Ne Zaman Doğmuştur

Konu, 'Genel Konular' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Admin

  14 Aralık Nostradamus'un doğum günüdür,  asıl adıyla Michel de Nostredame 14 Aralık 1503'de Saint-Rémy-de-Provence de dünyaya gözleri açmış  2 Temmuz 1566, Salon'da hayatı sona ermiştir. Nostradamus Fransız hekim, eczacı, kâhin ve astrolog olarak bilinir.

  14-aralik-tarihli-olaylar/nostradamus_by_cesar_14_aralik/" 317"> Nostradamus_by_Cesar_14_Aralik-246x300.jpg

  Nostredame soyadının Yahudi olan dedesinden geldiği ileri sürülür. İlâç ve Tıp konusundaki ilk eğitimini, 1529'da kaydolduğu Montpellier Fakültesi’nde aldı. 1531’de soylu bir ailenin kızıyla evlendi. Bu evlilikten iki çocuğu olmuşsa da, eşi ve çocukları 1534’teki salgın sırasında öldüler. Agen’de tanıdığı Rönesans entellektüeli denilebilecek Julius Sezar Skaliger adlı İtalyandan Okültizm hakkında bir hayli bilgi aldı.

  1547’de ikinci evliliğini yaptı. Bu evlilikten altı çocuğu oldu. Anne Ponsard adlı ikinci eşiyle oturduğu ev günümüzde Nostradamus Müzesi olarak bilinir. 1546-47 yıllarında başgösteren veba salgınları sırasında hazırladığı özel tedavi yöntemleri ve ilaçlarla ün yaptı. 1547 ile 1549 arasında yaptığı İtalya yolculuklarında, Milano’da bir simyacı ile tanıştı. Bu simyacıdan öğrendikleriyle 1552’de ilk kitabını ilaçlar üzerine yayımladı.

  Tüm çağdaşları gibi, astrolojiyle de ilgilenen Nostradamus 1550’den itibaren gök cisimleri esas alınarak yapılmış kehanetler içeren bir almanak yayımlamaya başladı. Kehanetlerinin ilgi görmeye başladığı o yıllardan itibaren yazdığı dörtlüklere “Nostradamus†imzasını atmaya başladı.Nostradamus terimi Latince’de “bizim hanımımız†anlamına gelmekten ziyade “biz bizim olan şeyleri veriyoruz (damus)†ya da “biz derde deva olan şifa ilacını (pancea, panase) veriyoruz†anlamına gelir.
   

Sayfayı Paylaş