Yeni Ehliyetler Ne Zaman Verilecek?

Konu, 'Genel Konular' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Admin

2014 Başlarında dağıtılması planlanan yeni ehliyetler bundan sonra Avrupa Birliğine orantılı olarak 5 Yılda bir yenilenmesi gerekecek.

Peki yeni Ehliyet ne kadar süre geçerli olacak ve değişim için neler gerekli?

yeni-ehliyetler-300x163.jpg
    Bundan böyle 5 yıl geçerli olacak ve ehliyetin son kullanma tarihi yazılı olarak belgede yer alacak. Kullanma süresini uzatmak isteyenler, tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu alacak ve sürüş testlerinden geçirilecek. Sadece testi geçenlerin ehliyeti yenileme imkanına kavuşacak.

Yine yapılan bir başka değişiklik  Otobüs, kamyon ve çekicilere hız sınırlayıcı cihaz takılması mecbur tutulacak.

Taksiciler aman dikkat bundan sonra taksi sürücüleri araçlarında yer tespit cihazı GPS ile yön belirlemek için navigasyon cihazlarını taktırmak zorunda kalacaklar.

• Okul servis araçlarını kullananların deneyimli olmaları istenecek ve araçlarda her koltuk için emniyet kemeri bulunması şartı aranacak.

• İzinsiz otoparkçılık yapan, yol kenarına park eden araç sürücülerinden park parası isteyen kişiler hapis ve para cezası ile cezalandırılacak.

• 1 Nisan 2008’de başlayan ve vatandaşların kaza yaptıktan sonra kendi aralarında tutanak düzenlemesini öngören değişiklik zorunlu olacak. Tutanak düzenlenmediği takdirde, polis yerine sigorta ekspertizleri kaza yerine çağrılacak.

Ehliyetlerin şekli ve koşulları değiştiriliyor. Yeni ehliyetin ön yüzünde fotoğraf, ad-soyad, doğum yeri, tarihi, geçerlilik süresi yazılacak, ehliyetin verildiği yer ve makam, belge no, imza, adres ve sürücü belgesi sınıfı yer alacak. Sağ üst köşede TR kısaltması bulunacak ve ehliyetler yeniden sınıflandırılacak. Otomobil kullananlara BE sınıfı ehliyet verilecek. Sürücü otomobilin yanı sıra otobüs kullanmaya da yetkiliyse, BE’nin yanına ‘BE C1E gh’ şeklinde ek harfler yazılacak. Kamyon sürücülerinin sınıfı CE, otobüs, midibüs, minibüs, römorklu minibüs kullanıcılarının D, D1, D1E, DE olacak. Traktör sürücülerine F, iş makinesi sürücülerine G, sakat ve hastaların kullandığı motosiklet ve otomobil sürücülerine ise H sınıfı verilecek.
  2. can

can Hangizaman Okuru

29 Yşında 13 senelik b sınıfı ehliyetim var mesleğim şoförlük ve geçimimi bu şekil temin ediyorum.Sormak istediğim bir sorum olucak yanıtlarsanız sevinirim takip edicem.

Bnm sol gözüm sağ gözüme nazaran az görüyor yani sağ gözümü kapadığım da bulanık görüyorum ama normalde 2 gözüm açıkken çok iyi görüyorum sol bozuk gözümün farkında bile değilim çok da rahat araç kullanıyorum.

Merak ettiğim şey acaba tam teşekkürlü hastane de muayne olduğum da sol gözüm den dolayı 13 seneden beri aktiv araç kullanan biri olarak ehliyetime el koyarlarmı 1 göz bozuk olduğu için tabi bozuk dan kastım tek gözüm kör değilim ama dediğim gibi harleri göremiyorum sadece bulanık bu arada ehliyetim de de gözlük yazıyor sorumu yanıtlarsanız sevinirim
  3. yakup yollu

yakup yollu Hangizaman Okuru

yeni sistem ehliyetler hollanda da gecerli olacakmi ve kullanim suresi ne kadar olacak
  4. İsim (gerekli)

İsim (gerekli) Hangizaman Okuru

bu sistem sadece insanlardan para almak devlete gelir arabadaki yakıttan aldıkları az geldi herhalde arkadaşlar verilen hak geri alınmaz h
  5. murtaza

murtaza Hangizaman Okuru

çoğu insan biliçsiz araba kullanıyor, trafiği bilmiyor, zamanında bakkaldan almak deyimiyle orada burada vermişler ehliyetleri şimdi trafik sorunu var olur tabi. Bakkaldan alanları toplasınlar trafikten. en güzeli bal gibi de alırlar hem de haklı olarak
  6. kerem

kerem Hangizaman Okuru

ben ehliyet almaya hak kazandım şimdi alsam yeni ehliyetmi olur acaba bilgisi olan varmııı.
  7. h mustafa

h mustafa Hangizaman Okuru

ehliyetin cpli olması neyi degiştirir.aracları ehlıyet degil insanlar kullanı yor.acıkcası paraya ihtiyac var
  8. alperen

alperen Hangizaman Okuru

Geç kalınmış olsa da sonunda...
  9. sarı

sarı Hangizaman Okuru

verilen kartın ve yapılan işlemin harcanan mesainin hesabı yapıldığında ehliyetin parası devede kulak kalacak sanırım verilen hak başkalarının hakkına tecavüz ediyorsa bal gibi geri alınır sağlık durumu iyi olmayan kişiler araç kullanıp diğerlerinin hayatını riske atmaya hakları yok ayrıca endişelenmemiz gereken konu değiştirme süresinin çok kısa olmasıdır
  10. sarı

sarı Hangizaman Okuru

evet aracı ehliyet değil insan kullanıyor ancak ehliyet eğitim aldığının gösteriyor ancak bu konuda tartışılır ehliyet kurslarının verdiği eğitim ortada bence daha sıkı ve denetimli bir eğitimden geçirilme sonra ehliyet verilmeli
  11. sarı

sarı Hangizaman Okuru

yeni yasaya göre (akpnin çıkarttığı) gündüzleri araç kullanmak kaydıyla tek gözlü olanlara şartlı ehliyet verildiğini cevremdeki bir kaç kişiden biliyorum ama araştırmadaım
  12. sarı

sarı Hangizaman Okuru

bu ülkede sis farlarını hava olsun diye yakan sigara izmaritini ormanlık alanlarda dışarı atan geçiş üstünlüğü hakkında tek bir kelime dahi bilmeyen tabelaları kara yollarının sadece süs olsun diye koyduğunu sanan ve daha bir çok konuda kendinin yasadan üstün gören yılların birikimi ile bu kuralların konulduğundan haberi bile olmayan kişiler oldukça pek bir şey değişmez bence her beş yılda sağlık le beraber trafik eğitiminden ve sınavından geçmeliyiz ki çürük yumurtalar ayıklansın
  13. Duran kocak

Duran kocak Hangizaman Okuru

On bes senelik ehliyetim var degisim icin ne isteniyor kac liraya maaloluyor
  14. İsim (gerekli)

İsim (gerekli) Hangizaman Okuru

ben eu kelerin de kalıyorum şu an ehliyetim türk ehliyeti burda degiştirme mejburiyeti var yeni ehliyetler ile bu degişiklik mejburimi ...bilgisi olun varsa bilgilendirise sevinirim tşkrlr
  15. Tarık

Tarık Hangizaman Okuru

Dostum 29 yaşında bir kişinin nasıl 13 senelik ehliyeti olur?
    16 yaşında mı aldın B yi?
    Ben 33 yaşındayım ve 15 senelik ehliyetim var.
    Sen nasıl yaptın bu iş?
  16. Abdullah

Abdullah Admin

Kısa bir süre sonra verilecek 2015 de idi sanırım. Pilot bölgelerde çalışmaların devam ettiğini duymuştum.

Sayfayı Paylaş

Ziyaretçiler bu sayfayı şu kelimelerden arayarak buldular:

1. yeni ehliyetler ne zaman verilecek

,
  2. ehliyet dağıtımı neden durdu

,
  3. ehliyetimi yeni alacagim ne zaman kadar ehliyetler verilmeyecek mi

,
  4. ehliyet değişim süresi,
  5. yeni ehliyet 2014 de verilecek mi,
  6. ehliyet yenileme ne zaman,
  7. Ehliyet suresı